• BIST 81.383
  • Altın 99,189
  • Dolar 2,6085
  • Euro 2,7995
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C
  • Adana 18 °C
  • Antalya 17 °C
  • İzmir 14 °C

MEB dersaneleri sistemden çıkarıyor

MEB dersaneleri sistemden çıkarıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, yeni adıyla kurulacak 'okula yardımcı' kuruluşların yerini, çalışacak öğretmenleri, ders kitaplarını ve alınacak ücretleri denetlemeyecek. Ayrıca 'Dersane' kavramı sistemden çıkarılıyor.

Dershanelerin kapatılması ile ilgili süreçte sona gelindi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve yönetmeliğinde yapacağı değişikliklerle 1 Ocak'tan itibaren "sınavlara yönelik öğrenci yetiştiren" kurumlar için yeni bir dönem başlayacak.
"OKULA YARDIMCI"
MEB Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerle "dershane" kavramı milli eğitim sistemi içerisinden çıkarılacak.
Yeni düzenlemeye göre bundan sonra "dershane" adıyla herhangi bir kurum açılamayacak; ancak başka bir isimle kurulacak "okula yardımcı" kuruluşlara da engel olunamayacak. Yeni açılacak merkezler yalnızca Meb denetimi dışında kalacak. Buna göre artık bir özel öğretim merkezi açmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurmak ve Valilikten onay almak gerekmeyecek.
TABELA ZORUNLULUĞU YOK
Milliyet'i haberine göre, kurum sahibi, işletmeyi kapatma kararı aldığında personele ya da öğrencilere bildirimde bulunmak zorunda olmayacak. Kurum, el değiştirirken, başka bir yere nakledilirken veya öğretim programı ilavesi yaparken valilik iznine tabi tutulmayacak.
İstemeyen kurumlar tabela kullanmayacak. Yani merkezin adı, nereye bağlı olduğu bilgilerinin bir levhada açıkça gösterilmesi gerekmeyecek. Özel dershanelerin açılacağı binalarda meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile alkollü içki satılan yerlerin bulunması da mümkün olabilecek.
KİTAPLARA ONAY YOK
Açılacak merkezler her yıl ağustosta, milli eğitim müdürlüğüne "yıl sonu raporu" göndermek zorunda olmayacak. Hazırlanan ders çizelgeleri ve öğretim programları artık il milli eğitim müdürlükleri tarafından; okutulacak ders kitapları ise Meb tarafından onaylanmayacak.
ÖĞRETMENE DENETİM YOK
Dershanelerde ilk defa görev alan öğretmenlere valilik ya da kaymakamlık tarafından izin verilmesi gerekmeyecek. Öğretmenin mesleki yeterlilikleri konusunda denetim yapılamayacak. Öğretmenlerin çalışma izin onayları olmayacağı için izinlerde belirtilen derslerin dışındaki alanlarda derslere girmesine de engel olunamayacak.
ŞİKAYET MERCİİ YOK
MEB denetimi kaldırılınca kurumlarda karma eğitim yapılması şartı da ortadan kalkacak. Öğrenci ücretlerinin tespiti, ilanı ve tahsil edilmesi konusunda, alınan ücretlerin ilan edilen miktarlara uygun olup olmadığı denetlenmeyecek. Kurumda ortaya çıkan sıkıntılar için herhangi bir şikayet mercii bulunmayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Haber XXL | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : opsiyonhaber@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim