• BIST 82.405
  • Altın 103,908
  • Dolar 2,7065
  • Euro 2,8915
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 9 °C
  • Adana 20 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 16 °C

Komutanların yemin metni değişiyor

Komutanların yemin metni değişiyor
Viyana dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TSK İç Hizmet kanununda değişiklik yapacaklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Viyana’daki temaslarının ardından birlikte seyahat ettiği gazetecilere gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ’ın mesajları özetle şöyle:
İç hizmet kanunu 35. maddesi değişecek
“TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi (darbelere zemin hazırladığı belirtilen madde), 37. madde (askeri yemin) ve benzer ifadelerin olduğu 5-6 maddeyi değiştiriyoruz. Kaldırmıyoruz, darbeye gerekçe, bahane olarak kullanılan ifadeleri değiştiriyoruz. Aynı ifadeler görev devir teslim yeminlerinde de var, onlar da değişecek.”
Cumhurbaşkanını halkın seçmesi, fiilî yarı başkanlıktır
“Türkiye’de ilk kez cumhurbaşkanını doğrudan millet seçecek. Bu da fiili ‘yarı başkanlık’ demek. Çünkü cumhurbaşkanı adayı seçim kampanyasında vaatlerde bulunacak, sözler verecek, neler yapacağını anlatacak. Köşk’e çıktığında da bunların takipçisi olacak. Şu an cumhurbaşkanının yetkilerine baktığımızda, bakanlar kurulunu onaylama yetkisi veriyor anayasa. Yani başbakanın atadığı bakanı onaylamayabilir, kendisi ‘şu kişi bakan olsun’ diyebilir. Bugünkü yetkilerle cumhurbaşkanı seçtiğimizde, bildiğimiz yarı başkanlıktan daha güçlü bir yarı başkanlık sistemi getirmiş olacağız.”
Başkanlık sisteminde destek artıyor
“Anayasa komisyonu çalışmaları sırasında bir usul var. Üzerinde uzlaşma sağlanamayan öneriler parantez içinde yazılıyor ve geçiliyor. Bizim başkanlık sistemi önerimiz de parantez içinde yazılır, geçilir. ‘AK Parti başkanlıkta diretti, komisyon kilitlendi’ denilemez. Yeni anayasanın tüm parantezleri yeniden ele alınır, uzlaşma sağlanır ve sadece başkanlık önerisi kalırsa onu da çekeriz, kimse endişe etmesin. Son yapılan anketlere göre, başkanlık sistemi tartışmaları arttıkça kamuoyunda da bilinçlenme artıyor. Destek de artıyor. Son veriler, başkanlık sistemine desteğin yüzde 30’ları aştığını gösteriyor.”
Sistem, güçlü iktidar üretsin
“Türkiye bu elbiseyle yürüyemiyor, bu açık. Türkiye’nin geleceği koalisyonlara, zayıf iktidarlara kalmasın. Güçlü iktidarlar büyük krizlerden sonraya kalmasın. Sistemin kendisi güçlü iktidar üretsin istiyoruz. Gayrimeşru yollarla milletvekillerinin, parti liderlerinin ayartılmadığı, tek bir milletvekilinin istifa tehdidinin bile hükümetleri yıkmadığı bir sistem. (Kuvvetler ayrılığı tartışması) Bizim istediğimiz kuvvetler ayrılığının kalkması değil, tam tersi daha da güçlenmesi ve özellikle bağımsızlaşması.”
Uludere’de yargı süreci uzadı
“Bu olay çok acı tabii... Terörle mücadelede benzer kazalar yaşandı geçmişte de. Biz üstünü örtmedik, örtmeyeceğiz. İlk günden itibaren acılı ailelerin yanında olduk, ziyaret ettik, destekledik. Maddi desteğimiz bile kasıtlı yanlış yorumlandı. Şu anda 4 koldan soruşturma sürüyor. Adli, idari ve askeri yargı soruşturuyor, TBMM özel bir komisyon kurarak araştırdı. Sonuçları beklemek gerekiyor. CHP ve BDP konuyu istismar ediyor. Sürecin uzaması da bu istismara sebebiyet veriyor, doğru. Ama yargıya müdahale etmemiz söz konusu olamaz ki...”
Yasadışı dinleme engellenemedi
“Bizden önce devletin kurumları ayrı ayrı ve kafasına göre dinleme yapabiliyordu. Bunu TİB’le bitirdik. Tüm kurumlar dinleme iznini mahkemeden almak ve bunu TİB’e bildirmek zorunda. TİB’in onayından geçmeyen hiçbir dinleme kararı yasal olarak yerine getirilemez. Artık devletin hiçbir kurumu yasadışı dinleme yapamaz. Ancak teknoloji yasadışı ortam dinlemeyi kolaylaştırıyor. Bunu yasalarla engellemek mümkün değil. Ama cezaları artırdık ve daha sıkı takip ediyoruz.”
En çok cemevini biz yaptık
“Bugün devrim kanunlarıyla tekkeler, zaviyeler, dedelik, babalık, çelebilik makamları yasak. Fakat biz anayasanın 177. maddesiyle korunan devrim kanunlarını yok sayarak cem evleri için düzenleme yapamayız. Yoksa biz cem evlerine karşı değiliz, en çok cem evi bizim dönemimizde yapıldı. Yurtdışında yaşayan Alevi vatandaşlarımızın ihtiyaçları için Türkiye’den dedeler görevlendiren, götüren de biziz.”
AB’nin vize kaygıları yersiz
“AB’nin ‘Türklere vize verirsek, gelir kalırlar, dönmezler’ kaygısı yersiz. Türkiye’de çok iyi şartlar var şimdi. Üniversiteler, iş imkanları. Türk şirketleri artık dünya ile çalışıyor, çok sayıda Avrupalı şirketle ortaklıkları, işbirlikleri var. Bu da Avrupa doğumlu Türklere ciddi imkanlar sağlıyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Haber XXL | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : opsiyonhaber@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim