• BIST 82.707
 • Altın 103,745
 • Dolar 2,6945
 • Euro 2,8765
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 10 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 22 °C
 • İzmir 17 °C

Kadir İnanır "Yasaklı Filmin Apo'su Öcalandır"

Kadir İnanır Yasaklı Filmin Aposu Öcalandır
Kadir İnanır: 'Barış hasreti, Türk veya Kürt hassasiyetinden büyüktür. Barış sürecinden döneni halk affetmez' dedi

Başbakan'ın BDP vekillere söylediği sözlerini eleştiren Kadir İnanır,'Dağdakilere özgürlük ve hak vereceğim deyip, ondan sonra onlarla kucaklaştı diye bir milletvekiline terörist diyorsan... Ne diyorsun ben anlamıyorum, samimiyetle. Bu tür çelişkilere mahal vermemeli çünkü son derece hassas bir süreçten geçiyoruz.' ifadesini kullandı.
Yasaklı olan 'İsyan' filminde canlandırdığı 'Apo' karakterinin PKK lideri Abdullah Öcalan olduğunu belirten İnanır'ın, Radikal Gazetesi'nden Ezgi Başaran'la yaptığı söyleşinin şunları söyledi:
Abdullah Öcalan size göre kimdir?
Öcalan bana göre bir Apo. Benim 'İsyan' filmimdeki Apo. Film şöyledir:
Feodal yapı içerisinde ağanın baskısıyla kaçakçılığa sürüklenen bölge halkını "Ben kaçakçılığa gitmiyorum" diyerek isyana teşvik eden ve özgürlüğe kavuşturmak için dağlara çıkaran adamı anlatır. Bu filmi çektiğimde Öcalan henüz ortada yoktu. Ama film hâlâ yasaklı. Çünkü filmdeki adım Apo... Hiçbir yerde benim 'İsyan' filmimi gördünüz mü?
Görmedim...
Eh işte... 1986'da 'Katırcılar' diye de bir film çekmiştim. Bana kalırsa sinematografimin en güçlü filmidir. Hatasızdır, özgündür. Orada neyi anlatıyorduk? Uludere'de katledilen o kaçakçıların hikâyesini... 'Katırcılar' filmini yasaklamamışlardı, meğer sonra filmde anlattığım insanların üstlerine bomba atacaklarmış. Yazıklar olsun. 1986 nere, 2012 nere... Bazen hiçbir şey değişmiyor, sadece ben, yani insanlar eskiyor gibi geliyor.
Bıkkınlık mı var?
Hayır asla. Benim yapımda vazgeçmek, hayata küsmek, umutsuzluk yoktur. Ama mücadeleciyim, umudumu koruyorum diye bazı gerçekleri görmeyeceğim, gördüğümü söylemeyeceğim anlamına gelmez.
Öcalan'a dönersek... Verdiğiniz örnek itibariyle onu özgürlük savaşçısı olarak gördüğünüzü mü anlamalıyım?
Bakın... Siz eğer bir ülkede yaşayan insanların bir bölümünü o ülkenin 'öteki' vatandaşı gibi iteler, hor görür, adaletsiz bırakırsanız, birileri de gelir bu işlerin böyle olmadığını söyler ve bunun kavgasını yapmaya başlar. Bu temelde Kürt meselesi olarak başlamadı. Marksist bir görüşün bölge halkının haklarını almak için başlattığı mücadelenin adıydı. Sonra o halkın kimliğiyle biçim değiştirdi. Ben bunları birisinden duymadım, orada bir ömür tükettiğim için biliyorum. Yani Kürt sorunuyla ilgili bilgilerim, birebir şahit olduklarımın sonucunda oluştu.
Filmlerinizden söz ediyorsunuz...
Evet. Bizi orada bunca film çekmeye iten, halkın üzerindeki baskıyı göstermekti. Çünkü bu baskıdan müthiş insan çatışmaları, hikâyeleri çıkıyordu. Sayıları 200'ü geçmeyen ağaların milyonlarca insanı sömürmesiyle ilgili o filmler çok ilgi gördü.
Türk sinemasının Kürtleri stereotipleştirme konusunda yaptığı katkılara ne diyeceksiniz?
Türk sinemasının avukatlığını yapamam ama benim filmlerimde asla o tür kalıplar olmamıştır. Elbette birçok filmde Kürtler komik unsur olarak yer almıştır. Lazlar da aynı konumdadır mesela. Bizim sinemacılarımız böyle işler yaparlar. Fakat sonuçta ne oldu, iş geldi hiçbir kalıba sığmaz oldu. Bıçak kemiğe dayandı. Kürtlerin kimliklerinin, dillerinin, kültürlerinin hatta geleceklerinin peşine düşmeye başlamasına hepimiz anbean şahit oluyoruz artık. Öcalan da onların liderlerinden birisi ve ülkenin geri kalanı olarak onu yeni yeni tanıyoruz bence.
"Kürtlere ne zulüm yapıldı, onlar devlette de özel sektörde de yükseldiler" argümanına cevabınız ne olur?
Bir kere buna argüman denmez. Çünkü baştan aşağı mantıksız. İki... Birilerinin devlet katında yer bulması yahut sanayi yapması bir halkın refah, hak, hukuk çerçevesinde yaşadığına dair kanıt oluşturamaz. Bölgedeki Kürtlerin hep sömürülen olduğunu kim inkâr edebilir? Bu söylediğiniz cümleyi argüman diye sunanların gözleri mi yoktu acaba? Oradaki insanların sadece dilleri ve kimlikleri değil, tarımı, hayvancılığı da ellerinden alındı. Böylelikle büyük göç başladı. Geldikleri şehirlerde, yattıkları odalarda ben insanım diyen kimse kalamaz yahu! Hiçbirisi severek ve isteyerek gelmedi şehirlere. Evet içlerinde ticaret yaparak palazlananlar olmuştur ama kalabalık olarak hep kenarda köşede itilen insanlar oldular. Diyarbakır Cezaevi'ni, faili meçhulleri hiç hesaba katmasanız bile manzara budur. Ekonomik, sosyal yoksulluğun üstüne katliamlar, işkenceler yapıldı bu insanlara.
Yasaklı isyan filminin konusu
Ağa (Erol Taş) yedi köyün ağasıdır. Yaşamını kaçakçılıkla idame ettirmektedir. Apo (Kadir İnanır)'nun babası(Reha Yurdakul) ağanın kaçakçı adamıdır. Bir gün kaçakta mayına basar ve ölür.
Ailesi ağadan korktuğu için cenazesine sahip çıkamaz.
Apo, Şahan isimli bir köylünün güzel kızı Ayno (Melike Zobu) ile sevişmekte; arada bir gizli gizli buluşmuktadır. Başlık parası için tek çare olarak kaçağa gitmesi gerektiğinden Apo ağaya gider.
Ağanın oğlu Şeyhmuz da Ayno'yu görüp beğenmiştir. Babasına Ayno ile evlenmek istediğini söyler.
Ağa'ya göre ise bu asi gençten kurtulmanın tek yolu kaçak esnasında temizlenmesidir. Apo kaçakta sırtından vurulur. Ağa oğlu Şeyhmus'a düğün yapar.
Şeyhmus iktidarsız olduğu için gerdek gerçekleşmez. Ağa bu lekeyi örtbas etmek için Ayno'yu kız çıkmadı gerekçesiyle babası evine görderir.
Baba Şahan töre gereği kızı Ayno'yu silahla öldürür.
Bu arada Apo Göçerler tarafından yaralı olarak bulunmuş, tedavi edilmiş, yaşama döndürülmüştür.
Apo köye gelir Ayno'nun öldürülmüş olduğunu öğrenir. Mezara gider açar cesedi sirtlanır. Kasabaya doktora götürür bekaret muayanesi yaptırır.
Ayno kızoğlan kızdır. Camide cenaze namazını kıldırır. Apo köye gelir.
Şeyhmus'u bahçede arkadaşları ile eğlenirken yakalar. Sınıra mayınlı tarlaya girmesi için zorlar. Bu ara ağa da gelmiştir, kalabalık köylüye oğlu Şeyhmus'u kurtarmaları için yalvarır, para teklif eder.
En yakın adamı Kahtalı Nedim tarafından bile reddedilir. Köylü Nedim le birlikte ağaya itiraz ederler. Ağa çaresiz oğlunu kurtarmak için mayınlı araziye girer.
Bastığı bir mayının patlaması neticesi ağa ve oğlu Şeyhmus olay yerinde ölür ve kalırlar. Köylü Apo ile birlikte köye dönerler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mesut Mertcan huzurevinde - İzle04 Kasım 2014 Salı 09:42
 • Soner Yalçın'a gözaltı26 Ekim 2014 Pazar 10:50
 • Hamza Aktan'ın tweeti tepki çekti26 Ekim 2014 Pazar 10:43
 • TRT'deki yayın - Cemaat'in işi mi23 Ekim 2014 Perşembe 13:58
 • Haber sitesinden porno tweet09 Ekim 2014 Perşembe 10:43
 • Yılmaz Özdil Sözcü'de07 Ekim 2014 Salı 09:48
 • Star Gazetesi'nden skandal Erdoğan montajı - Fotohaber25 Eylül 2014 Perşembe 13:40
 • Mevlana gelseydi Fethullah Gülen olurdu-İzle24 Eylül 2014 Çarşamba 12:38
 • Milat gazetesi IŞİD kampına girdi24 Eylül 2014 Çarşamba 12:30
 • Aykırı Sorular yayından kaldırıldı23 Eylül 2014 Salı 15:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Haber XXL | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : opsiyonhaber@gmail.com | Haber Scripti: CM Bilişim